سامانه پرداخت لحظه‌ای (پل)، سرویس جدید انتقال وجه

سامانه پرداخت لحظه‌ای (پل)، سرویسی بین‌ بانکی، هماهنگ و استاندارد در سطح کشور است که با نظارت بانک مرکزی، تسویه پرداخت‌های لحظه‌ای با حجم انبوه و مبالغ خرد در هر ساعتی از شبانه روز را بر اساس شماره حساب و شبا برای مشتریان بانکی امکانپذیر می‌کند.

برخلاف سرویس کارت به کارت، انتقال وجه در سامانه پل بر اساس شماره حساب مبداء و شماره شبای حساب مقصد صورت می‌گیرد، که این امر ضریب امنیت تراکنش‌ها را بواسطه قرار ندادن شماره کارت در اختیار دیگران افزایش می‌دهد.

از این پس مشتریان بانکی کشور می‌توانند برای مبالغ 15 میلیون تومان یا کمتر به مقصد بانک‌های عضو سامانه پل، با استفاده از موبایل بانک و یا اینترنت بانک به صورت آنی به انتقال وجه به حساب افراد در سایر بانک‌ها اقدام کنند.

با توجه به انتقال آنی وجوه در این سامانه، امکان لغو تراکنش وجود نداشته و ضروری است که کاربران، ابتدا نسبت به استعلام شماره شبای مقصد اطمینان حاصل کرده و سپس نسبت به انجام انتقال وجه اقدام کنند.

تفاوت سامانه پل با پایا و ساتنا

حواله پایا به جهت انتقال وجه در زمان‌های مشخصی از شبانه‌روز، گزینه مناسبی برای انتقال سریع پول نیست و در ساتنا نیز انتقال پول تنها در ساعات کاری بانکی انجام می‌شود. اما در سامانه پل مشتری بانکی می‌تواند تا سقف 15 میلیون تومان را در هر ساعت از شبانه‌روز به حساب مقصد منتقل کند و انتقال پول آنی خواهد بود.

کارمزد انتقال در سامانه پرداخت لحظه‌ای، همانند سامانه ساتنا، دو صدم درصد بوده؛ در حالی که این مبلغ، در سامانه پایا، یک صدم درصد و برای سیستم کارت به کارت، بسته به مبلغ انتقال داده شده است که حداقل آن، 600 تومان تا واریز 1 میلیون تومان و حداکثر آن، 3960 تومان برای واریز 14 تا 15 میلیون تومان می باشد.

ویژگی‌های انتقال وجه در سامانه پل

انتقال وجه در سامانه پل، با استفاده از شماره شبای حساب انجام گرفته و بنابراین، امکان واریز وجه، با استفاده از شماره کارت، در این سامانه وجود ندارد.

نحوه انتقال وجه سامانه پرداخت لحظه‌ای، بدین صورت بوده که مشتری می‌تواند با استفاده از یکی از سه روش مراجعه حضوری به شعبه، اینترنت بانک و موبایل بانک برای واریز وجه اقدام نماید.

سقف واریز وجه در این سامانه، 15 میلیون تومان می‌باشد.

کارمزد انتقال وجه پل، دو صدم درصد مبلغ تراکنش و حداقل 500 تومان است.

زمان واریز وجه در سامانه پرداخت لحظه‌ای، با محدودیتی مواجه نبوده و در نتیجه، انتقال در تمام روزهای سال و در 24 ساعت شبانه‌روز، برای متقاضیان امکان پذیر می‌باشد.